Linja e makinave Volvo për vitin 2024 është pajisur me një flotë të re emocionues, së bashku me përditësimet në gamën ekzistuese të automjeteve ikonike. Në këtë linjë aktuale të Volvo SUV përfshin Volvo XC40, Volvo XC60 dhe Volvo XC90. Secili është i disponueshëm si një automjet hibrid dhe si një model hibrid plug-in ose tërësisht elektrik.

2024 sjell debutimin e makinës së shumëpritur nga Geek RoomVolvo EX30 dhe Volvo EX90, dy SUV tërësisht elektrikë që e vendosin kompaninë në një avantazh ndaj konkurrentëve në treg. Gama e madhësive të disponueshme i lejon drejtuesit të gjejnë një SUV që i përshtatet nevojave të tyre.

Volvo EX30 vjen në Shqipëri në janar

Volvo EX30 është dizenjuar për të patur një emëtim sa më të vogël të CO2, më të voglin në një makinë të prodhuar nga Volvo deri më tani, duke i bërë jetët e njerëzve më të sigurta, më të përshtatshme dhe më argëtuese përmes teknologjisë më të fundit dhe dizajnit skandinav. Dhe çmimi i kësaj makine është mjaft tërheqës, i cili nis nga €36,000, dhe i ofron klientëve një makinë premium tërësisht elektrike me një çmim të ngjashëm me makinat që fuqizohen nga motorët me djegie të brendshme.

Modelet e ndryshme të EX30 i përshtaten çdo përdoruesi, si atyre që dëshirojnë të lëvizin qetë nëpër qytet, dhe personave të tjerë që dëshirojnë një makinë të shpejtë, pasi modeli Twin Motor Performance ofron 438 kuajfuqi dhe arrin shpejtësinë 100km/h nga qetësia në vetëm 3.6 sekonda.

Varianti extended range i Twin Motor ka aftësinë për t’u karikuar në 153kW, ndërkohë që makina standarde mund të karikohet në 134kW. Kjo gjë tregon se makina juaj do të karikohet nga 20-80% në vetëm 25 minuta.

Volvo XC40

Drejtuesit do të kënaqen me konfigurimin B5 AWD në Volvo XC40. Meqenëse ky konfigurim çifton një sistem hibrid 48 volt me një motor me katër cilindra 2.0 turbocharged,. Makina ofron gjithashtu karikimin wireless për telefonat dhe hyrjen pa çelës në modelin e këtij viti. Volvo XC40 Recharge vjen me një opsion të ri të me një motor elektrik me 248 kuaj fuqi. Konfigurimi Dual Motor AWD do të gëzojë drejtuesit falë një autonomie më të gjatë të lëvizjes.

Volvo XC60

Ashtu si Volvo XC40, Volvo XC60 vjen me konfigurimin B5 AWD dhe energjinë hibride të plug-in T8 EAWD ekskluzivisht. Këto dy opsione lejojnë shoferët të zgjedhin midis komoditetit dhe efikasitetit të një hibridi plug-in. Automjeti krenohet me karakteristika të reja në modelet Plus dhe Ultimate dhe një opsion të ri të ngjyrës së jashtme.

Volvo XC90

Nuk priten ndryshime të mëdha në Volvo XC90 të re. Automjeti nuk është më i disponueshëm në ngjyrën e jashtme të errët, e cila shton dekor të jashtëm në ngjyrë të zezë me shkëlqim. Sidoqoftë, shoferët mund të shijojnë akoma kromin e ndritshëm në modelin Bright. Versioni The Ultimate ofron dritare anësore të laminuara dhe goma opsionale 22 inç.