Në një botë me ritme të shpejta, plot kërkesa dhe detyrime, ndonjëherë është e vështirë të gjesh kohën dhe hapësirën për vetë jetën. Me MPV-në e re, plotësisht elektrike Volvo EM90 premium, kompania dëshiron të zhbllokojë një hapësirë për të jetuar.

Është një makinë që është krijuar për të qenë një hapësirë ku mund të gjeni kohë për t’u lidhur, menduar ose thjesht për t’u çlodhur, për të kaluar kohë me të dashurit tuaj si dhe të gjeni qetësinë shpirtërore dhe pasuroni jetën tuaj. EM90 i ri ofron një nivel të lartë të përvojës premium mbi gjithçka që do të prisni nga një makinë Volvo, me dizajnin ikonik skandinav, 96 vjet trashëgimi sigurie, rehatie maksimale dhe teknologji të avancuar.

Është një klishe e vjetër, por në të vërtetë nuk ka vend si shtëpia”, tha Jim Rowan, shefi ekzekutiv i Volvo Cars. “Një vend për t’u lidhur me të dashurit tuaj, për të qenë vërtet vetvetja. Është kjo ndjenjë e shtëpisë që frymëzoi EM90 tonë të ri, një makinë me hapësirë për jetën.”

Një pamje e jashtme plot vetëbesim

Me EM90, Volvo synon të ofrojë një standard të ri në segmentin MPV. Brenda, EM90 është projektuar për të qenë dhoma juaj e jetesës në lëvizje. Ju ofron rehati maksimale për të shfrytëzuar sa më shumë kohën që kaloni në makinë, falë detajeve të dizajnit skandinav që ofrojnë një përvojë vërtet premium.

Megjithatë, njohja e parë me EM90 vjen përmes dizajnit të jashtëm. Në pjesën e përparme, fenerët Thor’s Hammer menjëherë të dallueshëm dhe ikonë ofrojnë një pamje madhështore – fytyra krenare dhe e sigurt e një makine Volvo. Megjithatë, ajo që bie në sy është se si fenerët e EM90 ju përshëndesin me një pjesë të përparme ndriçuese, duke përfshirë një logo të ndriçuar që shfaqet për herë të parë në një makinë Volvo. Në pjesën e pasme, një shenjë e ndriçuar dhe dizajni elegant i dritave së pasme e bëjnë EM90 të dallohet nga dizajni modern premium.

EM90 disponohet në katër ngjyra të jashtme, me tone të ngrohta të frymëzuara nga ndërveprimi midis natyrës dhe dritës.

Autonomi konkurruese dhe karikim me dy drejtime

Si një makinë plotësisht elektrike, EM90 ofron një distancë deri në 738 kilometra nën ciklin e testimit CLTC. Makina vjen me një bateri 116 kWh dhe koha e karikimit nga 10 në 80% pritet të jetë nën 30 minuta. I fuqizuar nga një motor elektronik me fuqi dalëse 200 kW, EM90 mund të përshpejtojë nga 0 në 100 km/h në 8,3 sekonda. Ashtu si SUV-i ynë kryesor EX90, EM90 është i pajisur me të gjithë harduerin e nevojshëm për të mundësuar karikimin me dy drejtime. Kjo veçori ju lejon të përdorni baterinë e EM90 si një bankë energjie për të karikuar makina dhe pajisje të tjera elektrike.

Për sa i përket veçorive të sigurisë, EM90 është i pajisur me teknologjinë tonë të hapësirës së sigurt dhe i projektuar për të ndihmuar në mbrojtjen e të personave brenda dhe përreth makinës. Ai sjell ADN-në 96-vjeçare të sigurisë dhe njohuri të gjera të bazuara në kërkimin e aksidenteve në botën reale në një segment të ri. Tërësia e sistemeve të avancuara të ndihmës së shoferit brenda EM90 mundësohet nga fuqia e avancuar llogaritëse dhe një grup sensorësh të gjithanshëm me kamera me definicion të lartë, kamera me pamje rrethuese dhe radarë ultrasonikë.

Një eksperiencë e jashtëzakonshme

Komoditeti shtesë vjen falë teknologjisë së nivelit të lartë të izolimit të zërit dhe anulimit të zhurmës në rrugë, ndërsa amortizatorët me ajër dhe gomat e heshtura zbutin më tej përvojën e udhëtimit për këdo që udhëton në EM90. Të gjitha këto veçori punojnë së bashku për të minimizuar zhurmën e rrugës, që do të thotë se mund të shijoni plotësisht cilësinë optimale të zërit nga një total prej 21 altoparlantësh Bowers & Wilkins të vendosura në sallën tuaj private të koncerteve në lëvizje.

Ju gjithashtu mund të përdorni teknologji të tjera të krijuara për ta bërë jetën tuaj më të lehtë dhe më të këndshme. I mbushur me fuqi kompjuterike të ofruar nga platformat Snapdragon® Cockpit nga Qualcomm Technologies, Inc., si dhe lidhjen 5G aty ku është e disponueshme, EM90 ofron një përvojë të jashtëzakonshme dixhitale. Asistenti zanor ju bën më të lehtë lidhjen me makinën në një mënyrë interaktive dhe argëtuese. Ai vizualizohet nga një avatar i rifreskuar të Volvo-s, i frymëzuar nga natyra e bukur skandinave, brenda ekranit të informacionit argëtues 15,4 inç për shoferin.

Një ekran shtesë 15,6 inç me definicion të lartë, i palosur në pjesën e sipërme, hapet sa herë që dëshironi ndonjë argëtim për familjen ose bëni një video-telefonatë biznesi, edhe me një aparat fotografik kur është e nevojshme. Ekrani gjithashtu mbështet projeksionin e ekranit celular dhe një shumëllojshmëri të gjerë aplikacionesh të palëve të treta.

Me lëvizjen e lehtë të një çelësi ose një komandimi te asistenti zanor, mund ta shndërroni lehtësisht brendësinë e EM90 në një teatër, një dhomë takimesh ose një dhomë gjumi për sediljet e pasme. Ekranet, sediljet, dritaret, kondicioneri dhe ndriçimi do të rregullohen të gjitha në përputhje me rrethanat.