Flagshipi i ri i Kia-s EV9 ruan të njëjtin mentalitet fitues dhe në Golden Steering Wheel 2023 në kategorinë ‘Family Cars’. SUV-i tërësisht elektrik me shtatë ndenjëse u emërua gjithashtu Makina Luksoze Gjermane e Vitit 2024 në fillim të shtatorit.

Është jashtëzakonisht kënaqësi të marrësh çmimin “Golden Steering Wheel”. Është një dëshmi e punës së palodhur dhe përkushtimit të të gjithë ekipit të Kia,” tha Karim Habib, Zëvendës President Ekzekutiv dhe Shef i Kia Global Design. “Kjo njohje e fundit dëshmon më tej vendosmërinë e Kia-s për të vazhduar të udhëheqë detyrën drejt elektrifikimit, teknologjisë pioniere dhe inovacionit që ridefinon industrinë automotive.”

Gjithsej 57 makina të reja u nominuan nga dy ekipet editoriale këtë vit, përpara se lexuesit të zgjidhnin 21 finalistët. Një juri e shquar prej 19 anëtarësh i kaloi finalistët përmes testimeve të gjera në pistën e garimit DEKRA Lausitzring. Këtë vit, për herë të parë, juria zbuloi rezultatet e dy testeve paraprakisht në vlerësimet e tyre përfundimtare: DEKRA analizoi sistemet e asistencës së shoferit të finalistëve, ndërsa ekipi redaktues në Computer Bild vlerësoi aftësitë e finalistëve në ndërlidhje.

Kia EV9 e bindi jurinë si një makinë familjare e gjithanshme dhe e gjerë me teknologji ultra-moderne 800V, veçori inovative si dhe sisteme të shkëlqyera të ndihmës së shoferit,” komentoi Robin Hornig, kreu i AUTO BILD dhe kryeredaktor i Grupit BILD. divizioni i makinave. Të gjitha rezultatet e çmimeve Golden Steering Wheel Awards do të publikohen në numrin 45 të AUTO BILD këtë vit.

Fitorja e përsëritur për Kia në Golden Steering Wheel Awards 2023 vazhdon një histori suksesi për markën në këtë konkurs. Në gamën e saj aktuale të modeleve, Kia tani ka katër fitues çmimesh: crossover kompakt XCeed zuri vendin e parë në 2019, SUV Sorento fitoi në 2020, crossover elektrik Niro EV në kategorinë ‘Compact SUVs’ në 2022, dhe tani EV9 është Kia EV e dyta radhazi që fiton një “timon të artë”.

Shoqërues perfekt për udhëtimet familjare

Ashtu si crossover-i elektrik i vlerësuar me shumë çmime, Kia EV6, Kia EV9 tërësisht elektrik bazohet në platformën e dedikuar E-GMP. Si një nga automjetet e para elektrike me shtatë ulëse në treg, EV9 ofron një ambient të bollshëm plot rehati. Është gjithashtu i disponueshëm në dy variante me gjashtë ndenjëse (opsionale për versionin GT-line).

Dy sediljet individuale në rreshtin e dytë janë të disponueshme ose si ndenjëse relaksuese ose si ndenjëse rrotulluese (duke u rrotulluar 90 gradë drejt derës së hapur ose 180 gradë drejt rreshtit të tretë). Vëllimi i dhomës së bagazhit deri në 2,393 litra dhe kapaciteti tërheqës prej 2.5 tonësh janë të pakrahasueshëm në segmentin e-SUV.

Për sa i përket autonomisë, EV9 është shoqëruesi i përsosur për udhëtimet familjare. Versioni me rrota të pasme aktive (150 kW/204 hp) mund të mbulojë deri në 563 km me një karikim të baterisë, ndërsa modeli me të gjitha rrotat aktive (283 kW/385 hp) dhe varianti i tij i theksuar sportiv i linjës GTgjithashtu arrijnë 500 km.

Dhe falë teknologjisë 800V, bateria 99,8 kWh mund të karikohet nga 10% në 80% në vetëm 24 minuta në kushte ideale. Brenda 15 minutave nga karikimi, mund të ofrohen 249 km autonomi, duke ofruar efikasitet të jashtëzakonshëm për klasën.