Crossoveri elektrik tërësisht i ri Kia EV6 është votuar si “Makina Gjermane e Vitit 2022” në kategorinë “Premium” të çmimeve ‘German Car of the Year’ (GCOTY). Çmimi prestigjioz vjen në një kohë kur crossover-i inovativ vazhdon të bëjë debutimin e tij të shumëpritur në të gjithë Evropën.

EV6 luftoi konkurrencën nga një seri pretendentësh, me crossover-in inovativ që mundi një grup rivalësh të ndryshëm që përfshinin Hyundai Ioniq 5, Volkswagen ID.4, Audi Q4 e-tron, Skoda Enyaq dhe Mercedes-Benz C-Class, ndër të tjera. Një juri e përbërë nga 20 gazetarë të automobilave vlerësoi modelet e reja me një çmim bazë midis 25,000 dhe 50,000 euro për të përcaktuar fituesin e kategorisë së përgjithshme.

Përveç tre kategorive kryesore që përfshinin ‘Compact’, për automjetet me çmim nën 25,000 euro, ‘Premium‘ për automjetet me çmime ndërmjet 25,000 dhe 50,000 euro dhe ‘Luxury’ për automjetet me çmim mbi 50,000 euro, konkurrenca përfshinte edhe një kategori shtesë e quajtur ‘New Energies’, e cila përfaqësonte automjetet elektrike të fuqizuara vetëm me bateri ose hidrogjen. Kia EV6 u rendit gjithashtu e dyta në këtë kategori.

“EV6 nuk është vetëm Kia e parë e bazuar në Platformën tonë të re Electric-Global Modular (E-GMP), por është gjithashtu makina e parë që përfshin filozofinë tonë të re dhe të guximshme të dizajnit Opposites United si dhe logon krejtësisht të re të kompanisë. Dizajni emocional i EV6, performanca dinamike, autonomia mbresëlënëse e drejtimit dhe aftësia e karikimit ultra të shpejtë e shënojnë vërtet atë si diçka të veçantë. Jemi krenarë që marrim çmimin Premium dhe që GCOTY njeh punën e shkëlqyer të ekipit tonë dinamik Kia.”

Luc Donckerwolke, Drejtor Kryesor Kreativ në Hyundai Motor Group

“Është fantastike të shohësh EV6 të fitojë çmimin në kategorinë Premium. Ndërsa dërgesat e para të crossover-it tonë inovativ elektrik sapo kanë filluar, ky çmim është prova reale se EV6 tashmë po vendos standarde të reja për autonominë e lëvizjes, performancën, hapësirën e brendshme dhe teknologjinë.” Kia është makina e parë koreane që fiton një çmim kaq prestigjoz në Europë, duke lënë pas markat më me emër në industrinë automotive.

Jason Jeong, President në Kia Europe

EV6 është automjeti i parë elektrik me bateri (BEV) i Kia-s i bazuar në platformën e saj të re Elektrike-Global Modular (E-GMP). Arkitektura e teknologjisë së lartë i mundëson automjetit të arrijë deri në 528 kilometra autonomi nga një karikim i vetëm në ciklin e kombinuar WLTP, ndërsa teknologjia e avancuar e karikimit 800V do të thotë që shoferët mund të karikojnë EV6 nga 10 në 80 përqind në vetëm 18 minuta. EV6 përfiton gjithashtu nga hapësira e brendshme dhe një gamë e gjerë e asistencës së shoferit dhe teknologjive info-argëtuese.

Të disponueshme në konfigurimin me rrota të pasme dhe me të gjitha rrotat, klientët mund të zgjedhin midis paketave të baterive të tensionit të lartë me rreze të gjatë (77,4 kWh) dhe standarde (58,0 kWh). Paketa e baterisë 77,4 kWh është e çiftuar me një motor elektrik 168 kW (229 ps) që fuqizon rrotat e pasme, ndërsa modelet AWD me dy motorë elektrikë mund të prodhojnë një total prej 239 kW (325 ps). Një EV6 GT me të gjitha rrotat e orientuar drejt performancës me 430 kW (585 hp) dhe aftësinë për të përshpejtuar në 100 km/h në vetëm 3,5 sekonda do të dalë në shitje në fund të vitit 2022. Paketa e baterisë 58,0 kWh shoqërohet me një 125 Motori elektrik kW që fuqizon rrotat e pasme, ndërsa modelet AWD me dy motorë elektrikë mund të prodhojnë një 173 kW (235 ps).