Studio – Range Rover Fifty & Classic Range Rover

 

  • Range Rover është SUV-i më I dëshirueshëm në botë, duke kombinuar dizajnin e pamëshirshëm dhe aftësinë supreme të gjithë terrenit me përsosjen e sofistikuar dhe luksin

 

  • Origjinali: Range Rover ishte luksi origjinal 4×4; gjysmë shekulli pasi bëri debutimin e tij global, ai mbetet pikë referimi për projektimin, përsosjen dhe inovacionin inxhinierik
  • SUV-I familjar: Tani 50 vjet pas, luksi origjinal 4×4 ka evoluar në familjen më të dëshirueshme të SUV-ve në botë – Range Rover Evoque, Range Rover Velar dhe Range Rover Sport
  • Edicion Special: Range Rover feston një gjysmë shekulli të projektimit dhe përsosmërisë inxhinierike me një edicion special model Range Rover Fifty
  • Modeli festues: E kufizuar në 1,970 njësi në nivel global për të shënuar vitin e lindjes 1970 të këtij modeli ikonik, opsionet përfshijnë tre ngjyra të trashëgimisë nga Land Rover Operacionet e Automjeteve Speciale
  • Evolucioni i Range Rover: Shiko evolucionin këtu.
  • Range Rover Fifty: Shikoni katalogun e edicionit special këtu.

Whitley, UK, 17 Qershor 2020 – Range Rover sot feston 50 vjet të inovacionit pionier, përsosmëri të papërpunuar dhe aftësi të pashembullt të gjithë terrenit me prezantimin e Range Rover Fifty të ri.

SUV origjinal luksoz ka përcaktuar tregun që nga 17 qershor 1970 dhe, pesë dekada më pas, Range Rover ka evoluar për tu bërë një familje e automjeteve luksoze të dëshirueshme dhe të afta. Përzierja bindëse e saj e projektimit, përsosjes dhe inovacionit inxhinierik ka siguruar vendin e saj si pikë referimi për të gjitha SUV-të luksoze.

Gjatë jetëgjatësisë së saj 50 vjeçare, Range Rover ka arritur shumë të parat botërore dhe ka përfunduar bëma të shumta mbresëlënëse. Ishte SUV i parë që paraqiti një sistem të përhershëm 4WD kur u lëshua në treg, dhe në 1989 ishte 4×4 i parë në botë që ishte i pajisur me frenat anti-bllokues ABS. Më vonë në 1992 u bë e para 4×4 në botë që pajiset me kontrollin elektronik të tërheqjes (ETC) dhe pezullimin automatik elektronik të ajrit – duke siguruar ndjerë të rafinuar të ngasjes Range Rover është aq e famshme për të dy, në rrugë dhe jashtë rrugës. Në vitin 2012, Range Rover i gjeneratës së fundit u bë SUV-ja e parë në botë që paraqet një konstruksion të lehtë nga alumini, duke e bërë atë më të lehtë, më të fortë dhe më efikas.

Ka kapërcyer mahnitshmërinë e pakalueshme ‘Darien Gap’, ishte automjeti i parë që u shfaq ndonjëherë në Muzeun Louvre në Paris, madje ka fituar edhe mitingun Paris-Dakar – dy herë. Asnjë automjet tjetër nuk kombinon nivelet e luksit, komoditetit dhe sofistikimit me aftësinë jashtë rrugës dhe performancën në rrugë si Range Rover.

Me mbulesën e saj të guaskës, çatinë dalluese lundruese, portën ndarëse dhe parmakët e parfumeve të markës tregtare, Range Rover e sotme ende mund të gjurmojë rrënjët e saj përsëri në origjinalin e vitit 1970. Në vitin e saj të përvjetorit të artë ajo tani është më e efektshme, e lidhur, luksoze dhe e aftë akoma.

Për të festuar 50 vjet e një ikonë të automjeteve, Range Rover Fifty me një kufi të kufizuar do të kufizohet në vetëm 1.970 automjete në nivel global, në shenjë njohjeje të vitit që filloi Range Rover origjinal.

Duke u bazuar në Autobiografinë e emëruar me luksoze, Range Rover Fifty përmban një numër theksesh të jashtme në Atlas Auric, si dhe dy rrota unike 22-inç. Evolucioni përmban një skenar F Pesëdhjetë ’të krijuar personalisht nga Prof Gerry McGvern OBE, Zyrtari Kryesor i Krijimit të Land Rover, i cili do të shfaqet në pjesën e jashtme të automjetit dhe në të gjithë pjesën e brendshme në unazën unike të konzollës“ 1 of 1970 ”duke lëshuar pllaka, kravatë, etj. tabelë dhe tabelat e ndriçuara.

Prof Gerry McG qeveris OBE, Zyrtari Kryesor i Krijimit të Land Rover, tha: “Në botën e automjeteve luksoze, Range Rover ka qëndruar gjithmonë i ndarë si i kotë dhe i qëndrueshëm. Ndjeshmëria e tij unike dhe pionier së bashku me një qasje inxhinierike të pakrahasueshme kanë qenë vlerat thelbësore që klientët tanë kanë admiruar që kur u zbulua e para e gamës në 1970. ”

Range Rover Fifty do të jetë i disponueshëm në të dy modelet standarde dhe të gjata të trupit të rrotave të rrotave me klientët të aftë të zgjedhin nga katër ngjyrat e jashtme të kuruara me kujdes; Carpathian Grey, Rosello Red, Aruba dhe Santorini Black. Në numër jashtëzakonisht të kufizuar, Operacionet e Automjeteve Speciale Land Rover po ofrojnë gjithashtu Range Rover Fifty në një nga tre bojërat e ngurta të jashtme të Heritage, të riprodhuara nga paleta origjinale e ngjyrave Range Rover; Tuscan Blue, Bahamas Gold dhe Davos Ëhite. Do të jenë të disponueshme një sërë opsionesh të energjisë; benzinë, naftë dhe madje edhe një version plug-in hybrid P400e. * Tani në gjeneratën e saj të katërt me mbi një milion të shitur në jetën e tij, Range Rover është shprehja e fundit e luksit. Dizanji është i pa krahasueshëm, i sofistikuar dhe aftësi terreni drejtuese të klasit të parë ka siguruar që Range Rover është po aq i kotë dhe i rëndësishëm sot sa ishte në 1970.

 

FAMILJA RANGE ROVER

Pas tre dekadash në krye të sektorit luksoz të SUV, Range Rover u bë një familje në 2005 me nisjen e Range Rover Sport, një automjet që ndërthur luksin dhe aftësinë e Range Rover më të madhe me një karakter sportiv dhe tërheqës lëvizës. Në vitin 2010, Range Rover Evoque kompakte bëri debutimin e tij, me qëllim një bazë klientësh më të rinj dhe më urbanë. Në vitin 2017, familja u rrit edhe një herë me prezantimin e Range Rover Velar, duke mbushur hapësirën midis Range Rover Sport dhe Range Rover Evoque. Duke marrë emrin e tij nga prototipat e parë të Range Rover, Range Rover Velar zgjeroi portofolin e Range Rover me një model reduktues të deklaratave dhe një brendshme të pasur me teknologji.