Kia EV6, crossover tërësisht elektrik i teknologjisë së lartë siguron një nga çmimet më prestigjioze të automobilave në botë.

Kia EV6 është emëruar Makina e Vitit 2022 në çmimet prestigjioze të Makinës Evropiane të Vitit (COTY). Crossover-i inovativ tërësisht elektrik u votua fituesi i përgjithshëm nga një juri prej 61 anëtarësh e përbërë nga gazetarë shumë të respektuar të automobilizmit nga 23 vende evropiane.

Kia EV6 mundi konkurrencën e ashpër – Hyundai IONIQ 5, Ford Mustang Mach-E, Škoda Enyaq iV, Cupra Born, Renault Mégane E-Tech dhe Peugeot 308 – për të marrë titullin e makinës më të mirë edhe në Europë.

EV6 ka një kombinim fitues të distancave të gjata të lëvizjes reale me teknologjinë e karikimit ultra të shpejtë. Zhvilluar në arkitekturën e dedikuar të automjeteve elektrike, EV6 mund të udhëtojë deri në 528 kilometra me një karikim të vetëm; duhen vetëm 18 minuta për të ngarkuar baterinë e avancuar nga 10 në 80 përqind.

Kia EV6 fillimisht u rendit për t’u konsideruar për çmimin kryesor së bashku me mbi gjashtëdhjetë modele që lançuan gjatë vitit 2021. Në nëntor, juria e COTY e zvogëloi këtë listë të gjatë në një listë të ngushtë, gjashtë prej të cilave ishin automjete elektrike (EV), duke demonstruar më tej rëndësinë në rritje të automjeteve elektrike për konsumatorët, ndërsa shoqëria po kalon drejt një të ardhmeje të re lëvizshmërie.

Jason Jeong, President në Kia Europe, komentoi: “Është një nder i madh të fitosh Makinën Evropiane të Vitit 2022 me EV6, Kia e parë ndonjëherë që fiton këtë çmim prestigjioz. EV6 është me të vërtetë një zhvillim historik që është projektuar që nga fillimi për ta bërë lëvizjen elektrike argëtuese, të përshtatshme dhe të aksesueshme duke kombinuar një gamë shumë mbresëlënëse në botën reale të drejtimit, aftësitë e karikimit ultra të shpejtë, një brendshme të gjerë të teknologjisë së lartë dhe një me të vërtetë shpërblyese përvojë ngarje. EV6 është një shenjë emocionuese e asaj që do të vijë ende në linjën tonë të elektrizuar në zhvillim.”

EV6 është EV-ja e parë e dedikuar e Kia që bazohet në Platformën Modulare Elektrike-Globale të kompanisë (E-GMP). Kjo arkitekturë e teknologjisë së lartë siguron që EV6 të eliminojë shumë kompromise me të cilat përballen EV-të që krijohen në platformat e krijuara fillimisht për të akomoduar automjetet me motor me djegie të brendshme. Si rezultat i bazës së tij E-GMP, EV6 ka një hapësirë ​​të brendshme të klasit kryesor, një distancë mbresëlënëse prej 528 km dhe aftësi karikimi ultra të shpejtë 800 V që u mundësojnë klientëve të kryejnë një karikim prej 10 deri në 80 përqind në vetëm 18 minuta.

Duke nënkuptuar pozicionimin e tij të teknologjisë së lartë, EV6 ishte modeli i parë global që përfshiu filozofinë e re të dizajnit të Kia ‘Opposites United’, e cila merr frymëzim nga kontrastet që gjenden në natyrë dhe njerëzim. Në qendër të dizajnit, filozofia është një identitet i ri vizual që ngjall forca pozitive dhe energji natyrore, me kombinime të kundërta të elementeve të mprehta stilistike dhe formave skulpturore.

Çmimi i Makinës Evropiane të Vitit 2022 është i fundit në një numër në rritje çmimesh të njohura globalisht që i janë dhënë EV6 që nga prezantimi i tij vitin e kaluar. Tituj të tjerë të pretenduar së fundmi përfshijnë: Makina irlandeze e vitit 2022; 2022 What Car? Makina e Vitit; Crossover of the Year në çmimet TopGear.com 2021; Fitues ‘Premium’ në çmimet Makina Gjermane e Vitit 2022; dhe fitues i përbashkët i çmimeve inauguruese “Makinat më të mira të vitit” 2021/2022.

EV6 është i pari nga shtatë modelet e dedikuara EV që Kia planifikon të lançojë deri në vitin 2026. Crossoveri tërësisht elektrik do të luajë një rol kyç në planet e kompanisë për t’u bërë një ofrues kryesor global i zgjidhjeve të lëvizshmërisë së qëndrueshme.

Për më shumë informacion në lidhje me makinat EV6 gjendje, kliko këtu.