KIA EV6 ripërcakton kufijtë e lëvizshmërisë elektrike me dizajn frymëzues, performancë emocionuese dhe hapësirë ​​innovative.

Kia EV6 e re sjell autonomi, zero emetime, karikim ultra të shpejtë 800V dhe stil të veçantë në tregun e SUV. EV6 është makina e parë e Kia që bazohet në platformën e re të dedikuar të kompanisë për automjetet elektrike me bateri (BEV).

BEV e parë e dedikuar, e lançuar nën filozofinë e re të dizajnit të Kia-t “Opposites United”-shfaq një dizajn EV të orientuar drejt së ardhmes, i karakterizuar nga detaje të teknologjisë më të fundit. Fuqizohet ekskluzivisht nga energjia elektrike, me një përzgjedhje të konfigurimeve të shumta të autonomive të gjata, me emetime zero të motorrit.

Aftësia e karikimit 800V do të thotë që EV6 mund të shkojë nga 10 në 80 përqind të ngarkimit të baterisë në vetëm 18 minuta, ndërsa versioni GT, i krijuar për të frymëzuar konsumatorët me një performancë emocionuese të drejtimit, mund të përshpejtojë nga 0 në 100 km/orë në 3.5 sekonda me një shpejtësi maksimale prej 260 km/orë.

KIA EV6

EV6 është BEV e parë e dedikuar e prodhuar nga Kia duke përdorur Platformën e re Electric-Global Modular Platform (E-GMP), dhe formon pjesën e parë të kalimit të Kia-s në epokën e re të elektrifikimit nën sloganin e markës së re, “MOVEMENT THAT INSPIRES“.

Nismëtare gjithashtu për strategjinë afatmesme dhe afatgjatë për automjetet BEV, hibride plug-in (PHEV) dhe elektrike hibride (HEV) për të arritur 40 përqind të shitjeve totale të Kia deri në vitin 2030, me një objektiv vjetor shitjesh prej 1.6 milion njësish për këto modele eko-miqësore. Si pjesë e kësaj, Kia synon të rrisë shitjet e saj BEV në 880,000 njësi në 2030 dhe të bëhet një shitës kryesor global. Kia planifikon të forcojë formacionin e saj të EV me 11 modele të reja BEV deri në vitin 2026-shtatë të ndërtuara në arkitekturën E-GMP dhe katër EV , derivate të modeleve ekzistuese.

“EV6 është mishërimi i Kia -s së re. Ajo ka lindur për të frymëzuar çdo udhëtim, përmes dizajnit të guximshëm, inxhinierisë progresive, teknologjive inovative dhe performancës emocionuese elektrike, “tha Ho Sung Song, Presidenti dhe CEO i Kia. “EV6 gjithashtu përfaqëson fillimin e angazhimit afatgjatë të Kia për lëvizshmëri të qëndrueshme, duke përshpejtuar kalimin jo vetëm në transport të pastër, por edhe produkte, materiale dhe prodhim.”

EV6 do të prodhohet në Korenë e Jugut dhe do të dalë në shitje në tregjet e zgjedhura globale duke filluar nga gjysma e dytë e 2021. Rezervimet online kanë filluar në disa tregje nga data 30 Mars.

Videoja e premierës botërore e EV6 mund të shihet në Kia Global YouTube Channel.

KIA EV6

Një ekuilibër midis forcave të kundërta

EV6 është projektuar nën filozofinë e re të dizajnit të markës ‘Opposites United’, e cila merr frymëzim nga kontrastet e gjetura në natyrë dhe njerëzim. Në qendër të filozofisë së dizajnit është një identitet i ri vizual që ngjall forca pozitive dhe energji natyrore, me kombinime të kundërta të elementeve stilistikë të mprehtë dhe formave skulpturore.

Karim Habib, Senior Vice President and Head of Kia Global Design Center, shtjelloi: “EV6, si Kia EV e parë e dedikuar, është një vitrinë e dizajnit progresiv të përqendruar te njeriu dhe fuqisë së elektrizuar. Ne besojmë fuqimisht se EV6 është një model bindës dhe i rëndësishëm për epokën e re të EV. Me EV6 ne synuam të krijonim një dizajn të veçantë me ndikim duke përdorur një kombinim të veçorive të sofistikuara, të teknologjisë së lartë në vëllime të pastra dhe të pasura, ndërsa siguronim një EV të dedikuar që synonte të përcaktonte të ardhmen tonë.”

Projektuar për të ofruar diçka ndryshe, versioni GT i EV6 ofron një pamje të jashtme të veçantë, me ndikim dhe karakteristika të teknologjisë së lartë, si dhe një nivel të jashtëzakonshëm të performancës nga një automjet elektrik Kia.

Në pjesën e përparme, ‘Tiger Face’ e Kia-s është ri-interpretuar për epokën dixhitale. Duke qenë pjesë e kësaj ‘Digital Tiger Face’ dritat e drejtimit të ditës shfaqin një pamje të hijshme, moderne dhe përfshijnë një model ndriçimi dinamik “sekuencial”.

Profili anësor shfaq një siluetë të frymëzuar nga kryqëzimet, e cila është moderne, e lëmuar dhe aero-dinamike. Një linjë karakteristike kalon përgjatë pjesës së poshtme të dyerve, duke u përkulur lart drejt harqeve të rrotave të pasme për të zgjatur vizualisht profilin e makinës. Projektuar pjesërisht për të realizuar performancën përfundimtare aero-dinamike, pjesa e pasme shfaq një shtyllë C të pjerrët me një insert të integruar me një shkëlqim të zi, i cili duket se zgjat xhamin e dritares.

KIA EV6

Hapësirë ​​frymëzuese

Një produkt i veçantë i epokës EV, dizajni i brendshëm përfiton shumë nga aplikimi i platformës së dedikuar E-GMP të Kia. Me gjithë dimensionet kompakte të jashtme të EV6, baza e saj e rrotave prej 2,900 mm rezulton në një hapësirë ​​kabine të ngjashme me shumë SUV të madhësisë së mesme.

Jochen Paesen Vice President for Interior Design, komentoi: “Njerëzit fillimisht tërhiqen nga pjesa e jashtme e makinave, por ata përfundimisht bien në dashuri me brendësinë – ku ata kalojnë pjesën më të madhe të kohës. Pra, dizajnimi i një hapësire frymëzuese për EV6 ishte gjëja më e rëndësishme për ne. Ne besojmë se EV6 mund të frymëzojë klientët duke rritur kreativitetin e tyre.”

Një nga elementët më të spikatur është një ekran i lakuar i teknologjisë së lartë Infotainment. Gjuha e thjeshtë e ekranit të gjerë dhe panelit i jep pjesës së brendshme një ndjenjë hapsire dhe komoditeti. Ndenjëset janë të holla, të lehta, bashkëkohore, dhe të veshura me pëlhura modern. Vizualisht interesante dhe të fuqishme të krijuara duke përdorur plastikë të ricikluar – ekuivalente me 111 shishe plastike me ujë.

EV6 ofron një sasi të madhe të hapësirave të ruajtjes së kabinës, duke përfshirë 520 litra (VDA) hapësirë ​​në bagazhin me sediljet e rreshtit të dytë në vend. Me ulëset e rreshtit të dytë të palosur, kapaciteti i magazinës rritet në afërsisht 1,300 litra. Makina gjithashtu përmban një bagazhi në pjesën e përparmë i cili siguron deri në 52 litra hapësirë ​​shtesë për modelet 2WD dhe 20 litra për modelet AWD.

KIA EV6

Me autonomi të gjatë, lëvizje me të gjitha rrotat dhe emetime zero

EV6 u ofron blerësve një përzgjedhje të konfigurimeve të shumta të energjisë elektrike , pa emetim zero, duke përfshirë paketat e baterive me tension të lartë me autonomi të gjatë (77.4 kWh) dhe autonomi standarde (58.0 kWh). EV6 GT-line është e disponueshme si me bateri me autonomi të gjatë ashtu edhe me autonomi standarde, ndërsa EV6 GT përmban vetëm baterinë me autonomi të gjatë. Ky është automjeti i parë elektrik i Kia që është i disponueshëm me opsione me dy rrota (2WD) ose me të gjitha rrotat (AWD)-ky i fundit ofron aftësi dinamike të zgjeruara edhe në kushtet më sfiduese.
 
2WD 77.4 kWh EV6 mund të udhëtojë mbi 510 kilometra (316 milje) me një karikim të vetëm në ciklin e kombinuar WLTP. Me një çift rrotullues maksimal prej 605 Nm të disponueshëm në versionin AWD, EV6 mund të përshpejtojë nga 0 në 100 km/orë në vetëm 5.2 sekonda. Paketa e baterisë 77.4 kWh shoqërohet me një motor elektrik 168 kW (229ps) që fuqizon rrotat e pasme, dhe për modelet AWD dy motorë elektrikë, të cilët fuqizojnë boshtet e përparme dhe të pasme, prodhojnë një total prej 239kW (325ps).
 
EV6 58.0 kWh mund të përshpejtojë nga 0 në 100 km/orë në 6.2 sekonda, me një çift rrotullues maksimal prej 605 Nm në dispozicion në versionin AWD. Paketa e baterisë 58.0 kWh shoqërohet me një motor elektrik 125 kW që fuqizon rrotat e pasme; Modelet AWD shfaqin dy motorë elektrikë, që fuqizojnë boshtet e përparme dhe të pasme dhe prodhojnë një kombinim prej 173kW (235ps).


Fleksibiliteti i platformës për performancën elektrike

 E-GMP e re e dedikuar e Kia zvogëlon kompleksitetin përmes modularizimit dhe standardizimit, duke lejuar zhvillimin e shpejtë dhe fleksibël të produkteve me atribute të ndryshme. Ky zhvillim fleksibël mund të kënaqë nevojat e ndryshme të klientëve për performancën e automjeteve brenda një linje të vetme si modeli EV6.
 
E pajisur me motorë të dyfishtë 430kW, EV6 GT e çon performancën elektrike në një nivel tjetër. Me një çift rrotullues maksimal prej 740 Nm, versioni AWD GT përshpejton nga 0 në 100 km/orë për 3.5 sekonda dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 260 km/orë (objektivat paraprake të zhvillimit). Me shtimin e software-it elektronik të kufizuar me diferenciale të rrëshqitjes vetëm në versionin EV6 GT, shoferët do të gëzojnë kontroll të sigurt dhe udhëtim dhe lëvizje dinamike në të gjitha kushtet.

“Versioni GT i EV6 demonstron lidershipin tonë teknologjik përmes kombinimit të tij të shkëlqyeshëm të karikimit me shpejtësi të lartë dhe performancës së përshpejtimit si një makinë super sportive. Me platformën tonë të dedikuar EV, nuk ka nevojë për kompromis midis hapësirës frymëzuese dhe performancës,” tha Albert Biermann, President and Head of R&D Division për Hyundai Motor Group.

KIA EV6

Karikim ultra i shpejtë 800V

80 përqind karikim në vetëm 18 minuta; funksioni i ri vehicle-to-load (V2L)

EV6 ofron karikim 800V dhe 400V, pa patur nevojë për komponentë shtesë ose përshtatës. Makina është e aftë të karikohet nga 10 në 80 përqind në vetëm 18 minuta në të gjitha variacionet ose një karikim të rimbushur prej 100 km të distancës së vozitjes në më pak se katër minuta e gjysmë kur çiftohet 2WD me baterinë 77.4-kWh opsion.

 Sistemi i karikimit të makinës është më fleksibël se BEV -të e gjeneratës së mëparshme falë njësisë së kontrollit të ngarkimit të integruar (ICCU). ICCU mundëson një funksion të ri të automjetit në ngarkim (V2L), i cili është i aftë të shkarkojë energji nga bateria e automjetit. Funksioni V2L mund të furnizojë deri në 3.6kW energji dhe ka aftësi, për shembull, përdorimi i një televizori 55-inç dhe kondicioneri njëkohësisht për më shumë se 24 orë. Sistemi është gjithashtu në gjendje të ngarkojë një EV tjetër, nëse është e nevojshme.

Me më shumë se 35% ngarkim të mbetur në bateri, EV6 mund të tërheqë sende që peshojnë deri në 1,600 kg. Së bashku me funksionin V2L, zotëruesit e EV6 mund të marrin gjithçka që u nevojitet në një aventurë në natyrë me miqtë dhe familjen dhe t’i bëjnë të gjitha me zero emetime.

Rikuperimi i energjisë

Maksimizimi i hapsirave dhe efikasitetit të drejtimit

EV6 është i pajisur me teknologji të rigjenerimit së energjisë për të maksimizuar distancën e drejtimit. Kjo përfshin pompën e nxehtësisë të gjeneratës së fundit të Kia, efikase për energjinë, e cila heq nxehtësinë e humbur nga sistemi i ftohësit të makinës. Kjo siguron që në minus shtatë gradë Celsius makina të arrijë 80% të diapazonit që do të ishte e mundur në 25 gradë Celsius.

Gjithashtu paraqitet gjenerata e fundit e sistemit të frenimit rigjenerues inteligjent të Kia -s, i cili operohet nga ndërrues të drejtimit pas timonit, në mënyrë që drejtuesit të mund të ngadalësojnë shpejt dhe lehtë makinën dhe të rikuperojnë energjinë kinetike për të maksimizuar gamën dhe efikasitetin e drejtimit. Drejtuesit mund të zgjedhin nga gjashtë nivele rigjeneruese të frenimit (asnjë, 1 deri në 3, ‘i-PEDAL’, ose modaliteti automatik), në varësi të nivelit të dëshiruar të rikuperimit të energjisë. Mënyra e drejtimit të sistemit ‘i-PEDAL’ gjithashtu lejon që makina të marrë sasinë maksimale të energjisë nga frenat e saj  dhe i mundëson shoferit që ta ndalojë makinën në mënyrë të butë pa patur nevojë të shtypë pedalin e frenave.

Kia Ev6

Teknologji

EV6 prezanton një sërë teknologjish që rrit sigurinë, lidhjen dhe infotainment. Ato janë krijuar për ta bërë udhëtimin më të sigurt, më të lehtë dhe më pak stresues.

Sistemi infotainment i teknologjisë së lartë përfshin ekrane të dyfishtë 12 inç. Ekranet e lakuar në EV6 kanë panele filmi të hollë që përdorin strukturë të re dhe teknologji të përparuar për të zvogëluar ndikimin e dritës.

EV6 gjithashtu përmban një sistem me ekran Augmented Reality (AR), i cili projekton informacione për drejtimin në bazën e xhamit të përparmë në vijën e shikimit të shoferit. Sistemi shfaq sinjalizimet nga Sistemi i Avancuar i Driver Assistance System, detajet e shpejtësisë së automjetit dhe udhëzimet e navigimit kthesë pas kthese.

Ekziston gjithashtu një sistem audio i fuqishëm rrethues Meridian® me 14 altoparlantë, i pari për një Kia BEV i cili siguron një tingull gjithëpërfshirës. Sistemi audio me 14 altoparlantë është projektuar nga ekspertët në Meridian dhe përmban disa nga teknologjitë të përpunimit të sinjalit dixhital (DSP). Filozofia kryesore e tingullit të Meridian është integruar në EV6 duke lejuar klientët të shijojnë audio natyrale, të gjallë dhe autentike në lëvizje. Sistemi i altoparlantëve gjithashtu ofron Active Sound Design (ASD), një veçori e sapo zhvilluar nga Kia e cila u siguron shoferëve reagime të dëgjueshme për shpejtësinë që makina po udhëton dhe kontrollohet përmes një “User Interface”.

KIA EV6

Siguria dhe Komoditeti

Sistemi “Advanced Driver Assistance” me “Remote Smart Parking Assist”

EV6 ofron nivele kryesore të sigurisë dhe komoditetit falë grupit të tij të zgjeruar të sistemeve të ndihmës së shoferit (ADAS). Ato ndihmojnë për të zvogëluar shumë nga rreziqet dhe streset e qenësishme të lëvizjes, duke kalimtarët e tjerë të rrugës në çdo udhëtim.

Safe Exit Assist (SEA) i ndihmon njerëzit të shmangin përplasjet me një automjet në anën e pasme kur dalin nga EV6. Kur banori hap derën për të dalë nga automjeti pas një ndalese, sistemi jep një paralajmërim nëse zbulohet një automjet që afrohet nga ana e pasme. SEA gjithashtu ndihmon në mbajtjen e derës së pasme të mbyllur përmes funksionimit të bravës elektronike të fëmijëve.

Ndihma për Ndjekjen e Korsisë (LFA) ndihmon në qendërzimin e automjetit në korsi. Gjatë drejtimit, LFA mund të ndizet dhe fiket me shtypjen e një butoni.

Highway Driving Assist 2 (HDA 2) ndihmon në mbajtjen e një distancë dhe shpejtësie të caktuar nga automjeti përpara kur ngasni në një autostradë dhe gjithashtu ndihmon në qendërzimin e automjetit në korsi, madje edhe përmes një kurbe. Në rast të një automjeti ngjitur duke vozitur në afërsi, HDA 2 ndihmon për të rregulluar rrugën e EV6, në mënyrë që të shmanget çdo rrezik i mundshëm përplasjeje. Gjithashtu, me duart e shoferit në timon dhe mbi një shpejtësi të caktuar, një klikim dhe automjeti do të lëvizë në korsinë përkatëse.

Remote Smart Parking Assist (RSPA) ndihmon të parkoni në distancë ose të dilni nga një vend parkimi me shoferin që operon EV6 nga jashtë automjetit.