Forma dalluese dhe e skalitur e Jaguar F-PACE është përmirësuar më tej për modelin e ri 400 SPORT dhe 300 SPORT përmes një kombinimi unik të elementeve të dizajnit të jashtëm që rrisin qëndrimin e tyre të qetë dhe karakterin dinamik.

Zhvillimi i modeleve të reja 300 SPORT dhe 400 SPORT dha mundësinë të theksojmë në mënyrë delikate dizajnin thelbësisht të sigurt dhe të qëllimshëm të Jaguar F-PACE dhe të ofrojmë një prani edhe më të sigurt në rrugë, ndërkohë që materiale të bukura e të pasura – duke përfshirë lëkurën Windsor, rroba kamoshi dhe fasetat e punuara me përpikëri, të cilat i bëjnë ambientet e brendshme edhe më luksoze. Së bashku me performancën e qetë dhe të lehtë të motorëve me gjashtë cilindra, F-PACE 300 SPORT dhe 400 SPORT i ri do ta bëjnë çdo udhëtim të jashtëzakonshëm.

Ralf Speth, CEO Jaguar

F-PACE 400 SPORT dhe 300 SPORT mund të specifikohen në gamën e plotë të ngjyrave, duke përfshirë një përfundim të ngurtë, shtatë ngjyra metalike dhe një zgjedhje të dy ngjyrave metalike premium – Carpathian Grey dhe Charente Grey. Ndjenja e qetësisë dhe hapësirës rritet nga Ndriçimi Premium i Kabinës. Gjithashtu i disponueshëm në të gjitha modelet e tjera të gamës, kjo i ofron shoferit një zgjedhje prej 30 ngjyrash.

Përveç luksit dhe përsosjes, 400 SPORT dhe 300 SPORT i ri ofrojnë performancën e jashtëzakonshme dhe shkathtësinë që shoferët presin nga një Jaguar. 400 SPORT përmban motorin Ingenium 3.0-litërsh në linjë me gjashtë cilindra me benzinë ​​MHEV, që zhvillon 400 PS dhe 550 Nm çift rrotullues. Duke shfaqur teknologji të avancuara duke përfshirë një turbombushës me dy rrotullime të mbështetur nga një mbingarkues elektrik, kontroll të ndryshueshëm të vazhdueshëm të ngritjes së valvulës së hyrjes dhe një sistem injektimi direkt të karburantit 250 bar, kjo njësi jashtëzakonisht e rafinuar i mundëson 400 SPORT të përshpejtojë nga 0-60 mph në vetëm 5.1 sekonda (0-100 km/h në 5.4 sekonda) dhe arrin një shpejtësi maksimale prej 155 mph (250 km/h).

Sistemi MHEV përdor një gjenerator fillestar të integruar me rrip në vend të një alternatori konvencional për të rikuperuar energjinë që përndryshe do të humbiste gjatë ngadalësimit dhe frenimit, e cila më pas ruhet në një bateri litium-jon 48V të paketuar nën hapësirën e pasme të ngarkesës. Kjo energji përdoret për të ndihmuar motorin kur nxiton larg, dhe gjithashtu mundëson një funksion ndalimi/nisjeje më të butë, më të qetë dhe më të përgjegjshëm.

Të gjitha modelet F-PACE kanë lëvizje inteligjente me të gjitha rrotat dhe transmisione automatike me tetë shpejtësi, të cilat mund të kontrollohen ose nga Zgjedhësi i makinës Jaguar ose – për angazhim më të madh të shoferit – lopatat metalike të ndërrimit me prekje të bukur.

Përvoja e zërit Alexa është intuitive për t’u përdorur, duke e bërë të lehtë për klientët që të përdorin duke mbajtur duart në timon dhe sytë në rrugë. Alexa madje bën të mundur kontrollin e veçorive të pajtueshme të shtëpisë inteligjente si ngrohja dhe ndriçimi nga komoditeti i brendësisë luksoze të F-PACE. Thjesht pyesni: ‘Alexa, vendose temperaturën e dhomës së ndenjes në 20 gradë, për shembull.

Pronarët ekzistues të modeleve F-PACE me Pivi Pro janë në mesin e më shumë se 55,000 klientëve të Jaguar të cilëve iu është ofruar Alexa në një përditësim të softuerit mbi ajër5.

Integrimi i pandërprerë i Amazon Alexa me sistemin tonë të informacionit argëtues Pivi Pro u jep klientëve kontroll të thjeshtë dhe intuitiv zanor të veçorive të përdorura rregullisht, duke e bërë përvojën e drejtimit të makinës edhe më të këndshme. Fakti që ne gjithashtu mund t’ua ofrojmë këtë veçori të re klientëve ekzistues dëshmon vlerën e përditësimeve të softuerit tonë përmes ajrit.

F-PACE ofron një mori teknologjish të tjera inteligjente për t’i bërë udhëtimet më të thjeshta, më të këndshme dhe më të lidhura. Paketa e smartfonëve me valë Apple CarPlay® është standarde. Android Auto™ me valë është gjithashtu standard. Për më tepër, Pivi Pro mund të lidhë dy telefona njëkohësisht, dhe një bllok opsional i karikimit të pajisjes me valë nën tastierën qendrore përmban një përforcues sinjali për të përmirësuar marrjen e rrjetit dhe Wi-Fi.

Gama e vitit 2023 Model F-PACE përfshin modelet S, SE, HSE, R-Dynamic Black, 300 SPORT, 400 SPORT dhe SVR (varur nga tregu). Për më shumë informacion kliko këtu.