Deshironi automjetin e endrrave tuaja? Deshironi nje produkt te certifikuar, te garantuar dhe me cmimin e duhur?

Mektrin Motors, eshte prej 16 vitesh koncesionari me i madh ne Shqiperi. Me me shume se 5,000 automjete te shitura nder vite, ne do te jemi pika juaj e referimit per cdo gje qe ju nevojitet ne fushen automotive. Tashme perfaqesues zyrtar i markave premium Jaguar & Land Rover, Volvo Cars, Volvo Trucks and Renault Trucks, Mektrin Group ju ofron automjete te reja, te perdorura te garantuara me cmimet me te mira ne treg, kamione, mjete uji, pjese kembimi origjinale, servis te autorizuar dhe te standarteve me te larta europiane, sherbime karrocerie sipas teknikave me te fundit.
Cdo vit, mijera kliente i bashkohen familjes se madhe Mektrin, bashkohuni edhe ju!

Test Drive

Provo nje makine qe te pelqen...

Rezervo Test Drive

Vleresim Mjeti

Kthe makinen tende qe ke ne perdorim...

Kerko Vlersim

Financim Leasing

Financojme pjesen e mbetur.

Llogarit Kestet

Pse makinat Volvo janë të sigurta për çdonjeri, femër ose mashkull

 

Kjo nuk është aq e qartë sa tingëllon. Gratë kanë më shumë rrezik të lëndohen në përplasjet e makinave. Kjo është për shkak të ndryshimeve të qenësishme në anatominë dhe forcën, por edhe sepse meshkujt kanë qenë historikisht - si në shumë fusha të tjera - normë në sigurinë e përplasjeve, të ilustruar nga shumica e testeve të provës së përplasjeve. Por jo te Volvo Cars.

Falë hulumtimit të tij prej gjysmë shekulli, të bazuar në përplasje në botën reale, Volvo Cars ka qenë në gjendje të identifikojë se çfarë lëndimesh lindin në përplasje të ndryshme për burra, gra dhe fëmijë dhe transferoi këtë njohuri në inxhinierinë e saj të sigurisë.

Kompania gjithashtu ndan njohuritë dhe statistikat e saj me të tjerët, dhe ka një histori të gjatë bashkëpunimi ngushtë me qeveritë, rregullatorët dhe studiuesit e tjerë, në interes të bërjes së trafikut më të sigurt për të gjithë.

Ne e dimë se gjinia, mosha, madhësia dhe forma duhet të merren parasysh për të mbrojtur çdo trup, "tha Prof. Lotta Jakobsson, një nga ekspertët më me përvojë të sigurisë në Volvo Cars. "Pra, ne bëjmë çmos të kuptojmë arsyet themelore dhe ta përdorim atë njohuri për të zhvilluar sigurinë në makinat tona, të dëshmuar nga risitë e shumta ndër vite që ndihmojnë për t'i mbajtur burrat dhe gratë më të sigurt në një Volvo.

 

Në vitin 1970, u formua »Volvo Traffic Accident Research Team«. Që atëherë, skuadra ka mbledhur dhe analizuar të dhëna nga më shumë se 40,000 makina dhe 70,000 shofera. Kjo i ka drejtuar në shumë prej sistemeve inovative në makinat Volvo sot. Risi si sistemi i mbrojtjes nga dëmtimet e qafës WHIPS, sistemi mbrojtës anësor SIPS dhe airbagët e perdeve të fryeshme të përshkruara më poshtë:

  • Gratë në përgjithësi janë më të rrezikuara nga dëmtimet e qafës, sesa burrat, kryesisht për shkak të ndryshimeve në anatomi. Por jo në një sedilje Volvo, falë Sistemit të Mbrojtjes Whiplash (WHIPS), i cili ndërthur një mbajtës të fortë të kokës me një dizajn të zgjuar të sediljeve për të mbështetur kokën dhe shpinën, duke mbrojtur qafën. Pasi fillimisht pa një rënie relativisht më të madhe të dëmtimeve tek gratë në një Volvo me WHIPS, teknologjia tani siguron rreziqe të krahasueshme të dëmtimit të qafës për burra dhe gra dhe ka përgjysmuar rreziqet e dëmtimit afatgjatë, krahasuar me makinat e mëparshme Volvo. 
  • Gratë kanë më shumë të ngjarë se burrat të pësojnë një dëmtim të gjoksit në një aksident me makinë, për shkak të ndryshimeve në forcën skeletore. Për mbrojtje optimale, Volvo Cars vazhdimisht ka zhvilluar strukturën e veturave, dhe ka prezantuar airbag anësorë për të minimizuar ndikimin tek udhëtarët. Sistemi i tij për mbrojtjen i impaktit anësor (SIPS) mbështetet në një strukturë inteligjente për të rritur sigurinë e përgjithshme. Në fakt, së bashku me airbagun e poshtëm anësor, SIPS zvogëlon dëmtimet e rënda të kraharorit mbi 50% për burra dhe gra, krahasuar me veturat Volvo para prezantimit të SIPS. 
  • Gratë gjithashtu ishin në fokus kur krijuan Perde e fryeshme (IC). Dallimet në lartësi midis njerëzve e bëjnë IC që përfshin dritaren e plotë një tipar jetësor të sigurisë, duke siguruar mbrojtje thelbësore për kokën në një impakt anësor. Së bashku me SIPS dhe airbagun e poshtëm anësor, IC zvogëlon rrezikun e lëndimeve serioze të kokës me afërsisht 75% krahasuar me Volvot para SIPS. IC ishte airbag i parë që ofroi mbrojtje të përmirësuar si për udhëtaret e sediljeve të përparme ashtu edhe ato të pasme. 
  • Për të mësuar më shumë rreth grave shtatëzëna në përplasje, Volvo Cars zhvilloi për herë të parë testin e përplasjeve virtuale me simulues të madhësisë mesatare. Modeli i kompjuterit lejon studimin në fusha të tilla si lëvizja e udhetarit dhe sesi rripi i sigurisë dhe airbagu ndihmojnë në mbrojtjen e gruas dhe fetusit.

 

Kohët e fundit, të dhënat e hulumtimit të Volvo Cars nxorën në pah rëndësinë relative të mbrojtjes së mesit, ose shpinës, te të gjithë njerëzit, pavarësisht nga gjinia dhe madhësia. Analizë dhe studim i mëtejshëm e bënë atë të përqëndrohet në kompleksitetin e aksidenteve rrugore dhe të aksidentuarit e përfshirë. Teknologjia që rezulton, e prezantuar së pari në XC90 dhe tani në të gjitha makinat me bazë SPA, është një amortizues i energjisë në sediljet që shkon shumë më larg se kërkesat rregullatore standarte për prodhuesit e makinave.

 

  

Mësoni më shumë rreth qasjes së Volvo Cars për sigurinë dhe shpërndarjen e njohurive për Makina më të sigurta për çdo trup:

https://www.volvocars.com/intl/why-volvo/human-innovation/future-of-driving/safety/cars-safe-for-all

 

-------------------------------

 

 

Rreth Volvo Car Group

Volvo Cars u themelua në vitin 1927. Sot, është një nga markat më të njohura dhe të respektuara të makinave premium në botë me shitje të 705.452 veturave në 2019 në rreth 100 vende. Volvo Cars ka qenë nën pronësinë e Zhejiang Geely Holding të Kinës që nga viti 2010.

 

Në vitin 2019, Volvo Cars punësoi mesatarisht afro 41.500 punonjës me orar të plotë. Zyrat qendrore të Volvo Cars, funksionimi i produkteve, marketingut dhe funksionet e administrimit janë të vendosura kryesisht në Gothenburg, Suedi. Selia qendrore e Volvo Cars për APAC ndodhet në Shanghai. Fabrikat kryesore të prodhimit të makinave të kompanisë janë të vendosura në Gothenburg (Suedi), Ghent (Belgjikë), Karolinë e Jugut (SH.B.A.), Chengdu dhe Daqing (Kinë), ndërsa motorët prodhohen në Skövde (Suedi) dhe Zhangjiakou (Kinë) dhe përbërësit e trupit në Olofström (Suedi).

 

Nën qëllimin e saj të ri të kompanisë, Volvo Cars synon t'u sigurojë klientëve Lirinë e Lëvizjes në një mënyrë personale, të qëndrueshme dhe të sigurt. Ky qëllim është reflektuar në një numër ambiciesh të biznesit: për shembull, nga mesi i kësaj dekade synon që gjysma e shitjeve të saj globale të jenë makina plotësisht elektrike dhe të gjenerojnë gjysmën e të ardhurave nga biznesi i tij i drejtpërdrejtë i konsumatorit. Volvo Cars gjithashtu është e angazhuar për një ulje të vazhdueshme të gjurmës së saj të karbonit, me ambicien për të qenë një kompani me klimë asnjanëse deri në vitin 2040.

 

Volvo Cars është në tregun Shqiptar që në 2017 dhe eshte pjesë e Mektrin Motors.

Rreth Mektrin

29 Shtator 2017
28 Janar 2013
20 Korrik 2012
20 Korrik 2012
20 Korrik 2012

Adresa & Kontakte

LinkedIn

Autostrada Durres-Tirane, KM 6.
Xhafzotaj, Durres
2000 Albania

Email: Questo indirizzo email è protetto dagli spambots. E' necessario abilitare JavaScript per vederlo.
Tel:   +355 69 70 50 800